menusearch
namaye3.ir

چگونه یک پرینتر سه بعدی مناسب انتخاب کنیم؟

۱۳۹۹/۷/۱۳ یکشنبه
(1)
(0)
چگونه یک پرینتر سه بعدی مناسب انتخاب کنیم؟
چگونه یک پرینتر سه بعدی مناسب انتخاب کنیم؟

در گذشته های نه چندان دور، استفاده از پرینتر های سه بعدی فقط به مصارف صنعتی محدود می شدند. اما امروزه پرینتر های سه بعدی متعددی ارائه شده اند که کاربرد مصرفی عمومی داشته و هر روز نیز بر تعداد آن ها افزوده می شود. دیگر پرینتر های سه بعدی از حالت یک کالای لوکس خارج شده اند و می توان با هزینه های مناسب آن ها را تهیه نمود. تنها کار چالش برانگیز ، انتخاب صحیح یک دستگاه مناسب است.

در این نوشتار قصد نداریم تا به خواننده القا کنیم که دقیقا چه برند پرینتر سه بعدی را خریداری نماید بلکه بیشتر هدف کمک به انتخاب نوع پرینتر و میزان هزینه ی لازم جهت خرید آن است.

پرسش اول: آیا لازم است که من یک پرینتر سه بعدی بخرم؟

قبل از هر اقدامی جهت خرید، به این پرسش پاسخ دهید که هر از چند گاهی به یک پرینتر سه بعدی نیاز دارید؟ اگر شما قصد امتحان کردن این فناوری را دارید بهتر است که به یک ارائه دهنده ی خدمات پرینت سه بعدی مراجعه نمایید. بسته به نیاز شما خرید یک پرینتر سه بعدی می تواند هزینه بر باشد و نیز یادگیری کار با آن نیز زمان بر و چالش برانگیز خواهد بود. مشورت با یک استفاده کننده ی حرفه ای پرینتر های سه بعدی در این زمینه می تواند راهگشا باشد که آیا اصلا باید یک پرینتر سه بعدی بخرم یا خیر. اگر شما تنها هر از چند گاهی نیاز به پرینت یک قطعه دارید بهتر است که قطعات خود را به یک ارائه دهنده ی خدمات پرینت سه بعدی سفارش دهید تا اینکه یک دستگاه پرینتر خریداری نمایدد.

پرسش دوم. چه نوع پرینتر سه بعدی را باید بخرم؟

در حال حاضر 11 نوع تکنولوژی عمده در حوزه ی پرینترهای سه بعدی وجود دارد که تنها تعداد انگشت شماری از آن ها مناسب استفاده در پرینترهای سه بعدی خانگی است. احتمالا قصد سرمایه گذاری بر روی یک پرینتر سه بعدی صصد هزار دلاری که توان زینتر و چاپ فلزات را داشته باشد ندارید. بنابراین مستقیما به سراغ دو تکنولوژی عمومی تر و پرکاربرد تر پرینت سه بعدی یعنی FDM و رزینی(MSLA,SLA,DLP) می رویم.

آیا باید یک پرینتر سه بعدی FDM بخرم؟

تکنولوژیFDM (مدلسازی با رسوب گذاری مذاب) مرسوم ترین روش مورد استفاده در پرینتر های سه بعدی خانگی است. یک فیلامنت ترموپلاستیک (گرما نرم) مذاب شده و از طریق یک نازل بر روی بستر دستگاه اعمال می گردد. این لایه های مذاب تا هنگام شکل گیری نهایی جسم مورد نظر بر روی قطعه اعمال می گردند.

 این نوع از پرینتر های سه بعدی برای بهبود سازه ها و نمونه سازی سریع در کسب و کارهای کوچک و هم چنین ساخت ابزار های آموزشی در مدارس بسیار مقرون به صرفه هستند. در مصارف خانگی از آن ها جهت ساخت سریع قطعات معیوب، ساخت نمونه های دکوراتیو با جزئیات زیاد استفاده می گردند.

استفاده از تکنولوژی FDM مزایای بسیار زیادی دارد. انتخاب رده ی گسترده ای از فیلامنت های رنگی با قیمت مناسب و از جنس پلاستیک های مهندسی مانند ABS,PLA,PETG و ... و هم چنین آسانی کارکرد، آن را بسیار توجیه پذیر می نماید. البته درست است که استفاده و کاربری این تکنولوژی آسان است اما اگر همه نکات لازمه در حین کاربری رعایت نشود نیازمند توجه و مهارت جهت بهره برداری صحیح می باشد.

آیا باید یک پرینتر رزینی بخرم؟

پرینتر های رزینی از روش مخزن پلیمریزاسیون استفاده می کنند که در این روش یک پلیمر مایع از طریق تابش یک لامپ ماورابنفش(UV) سخت شده و شکل مورد نظر را به خود می گیرد.

قطعه ی مورد نظر به صورت لایه به لایه در مخزنی از مایع رزین فتوپلیمر و با تابش لامپ ماورابنفش به انتهای مخزن و به صورت انتخابی و کنترل شده ساخته می شود. قطعه بر روی یک بستر ثابت شده است که در هر لایه تغییر موقعیت می دهد و قطعه در مخزن رزین مغروق است.

فرآیند SLA همواره به عنوان مترادف DLP و MSLA در نظر گرفته می شود با این تفاوت که در نوع نور تابش شده جهت زینتر نمودن اختلاف وجود دارد.

پرینترهای سه بعدی رزینی قطعاتی با کیفیت سطح بالا که توان ارائه جزییات بالایی رارنیز دارند را ارئه می دهند. این فرآیند دارای سرعت پرینت بیشتری نسبت به FDM بوده و استحکام مکانیکی قطعه به دلیل برخورداری از چسبندگی بین لایه ای بیشتر، بالا تر می باشد

هزینه ی خرید یک پرینتر SLA نسبت به پرینتر های FDM بیشتر است و نسبت به دستگا ها های FDM، دستگا های ارزان قیمت تر کمتری را می توان یافت.اگرچه در طی سال های اخیر هزینه ی ساخت دستگاه های SLA کاهش یافته و قابل دسترس تر شده اند.

aparatgooglefacebooktwiteryou